מודל הMBTI

המודל נמצא בשימוש ביותר מ-88 אחוז מחברות ה-"Fortune 500"
והפך לכלי מוביל לפיתוח אנשים ברחבי העולם

מודל ה-MBTI- Myers-Briggs Type Indicator מבוסס על תאוריית הטיפוסים של הפסיכיאטר הידוע קארל יונג.

עם יותר מ-70 שנים של תובנות פרקטיות המבוססות על מדע ומחקר, כלי ה-‏MBTI‏ מספק שפה ‏חיובית ומעצימה וסייע לאלפי ארגונים ומיליוני אנשים ברחבי העולם לשפר את האופן שבו הם ‏מתקשרים, עובדים ולומדים.‏

הוא מהווה פלטפורמה אדירה לבניית קשרים בין אישיים, פיתוח מנהיגות, הערכת מנהלים, הנעה לפעולה, חשיבה יצירתית, והגעה ‏למצוינות.‏

משנים חיים בעזרת MBTI

לאורך חיינו אנו מנסים לעבוד על החוזקות והחולשות שלנו, על איך שאנחנו מדברים, לומדים, מתנהלים בעולם ועוד. לא פעם אנחנו נתקלים בקושי במקום אחד ובמקום אחר זה בא יותר בטבעיות ולא תמיד אנחנו יכולים לשים את האצבע על הסיבה. לפעמים ההרגשה שמשהו קל או קשה מגיעה מאינטראקציה מסויימת עם מנהל, חברה או בן זוג, לפעמים זה קשור לאופי המשימה שאנחנו מנסים לבצע ולפעמים זה בכלל קשור לסביבה בה אנחנו נמצאים, כל אלו ועוד משפיעים על מצב הרוח, האפקטיביות והיכולת שלנו להשיג את התוצאה הרצויה.

בעזרת המודל אנו לומדים מה מניע אותנו לפעולה, מהם דפוסי ההתנהגות שלנו ואיך הם באים לידי ביטוי ומשפיעים על הזירות השונות בחיינו. השימוש במודל מאפשר לנו להתחיל לראות את החיים בצורה שונה ולהבין טוב יותר איך אנחנו לומדים, עובדים, מתקשרים, מתמודדים עם מצבי לחץ ועוד הרבה. ה-MBTI מאפשר לראות שוני בין אדם לאדם בצורה חיובית ומעצימה, מאפשר לגשר על פערים ולייצר תקשורת אפקטיבית, נעימה ומקבלת יותר.

לאחר שעבדתי עם כלי ה-MBTI במשך מספר שנים עם מאות אנשים שונים ומגוונים אני יכול להגיד שמדובר באחד הכלים המדהימים ביותר שיצא לי להכיר ולעבוד איתם. אחת הסיבות שהופכות את הכלי הזה לכל כך טוב ושימושי היא היכולת שלו להיות מצד אחד מספיק פשוט וברור כדי שכל אחד יוכל להבין אותו ומצד שני מספיק מורכב כדי שיהיה מדוייק לכל אדם ואדם.

טיפוסים לפי MBTI

לפי מודל ה-MBTI לכולנו יש ארבעה זוגות של דפוסי התנהגות, אנחנו משתמשים בכל הדפוסים כל הזמן אך בכל זוג יש דפוס אחד שהוא טבעי לנו יותר, דפוס שאנו מעדיפים ומשתמשים בו יותר לאורך חיינו, דפוס שמגיע בלי מאמץ או מחשבה, אוטומטי. 

באמצעות סדרת שאלות, כלי ה-MBTI עוזר לזהות את ההעדפות הטבעיות שלנו ב-4 תחומים:

מה מטעין
אותנו באנרגיה?

על ידי התמקדות בעולם החיצוני, אינטראקציה עם אנשים ונקיטת פעולה, או על ידי התמקדות בעולם הפנימי והרהור ברעיונות, זיכרונות וחוויות?

איך אנחנו
קולטים מידע?

על ידי התמקדות במה שאנחנו תופסים באמצעות חמשת החושים שלנו או על ידי ראיית התמונה הגדולה וחיפוש אחר מערכות יחסים ודפוסים?

מה מניע אותנו
בקבלת החלטות?

על ידי ניתוח אובייקטיבי והגיוני של המצב והתמקדות ב"מבחן התוצאה" או על ידי בחינה של איך ההחלטה תשפיע על עצמי ועל האנשים המעורבים?

איך אנחנו מתנהלים בעולם החיצוני?

בצורה מתוכננת, מסודרת ועם שאיפה לקבל החלטות ולהמשיך הלאה או בצורה ספונטנית, גמישה ועם קבלה של העולם ומה שהוא מביא?‏

השילוב בין ארבעת דפוסי ההתנהגות הטבעיים לנו מייצר אחד מ-16 טיפוסי אישיות בעלי דרך חשיבה והתנהגות ייחודית. הבנת טיפוסי האישיות הללו מעניקה תובנות שניתן להשתמש בהן כדי לשפר את מערכות היחסים המקצועיות והאישיות שלנו, כמו גם את הכיוון, המיקוד והבחירות שאנחנו עושים.

רוצים לגלות איזה טיפוס אתם?